Projekt BALTIC FOR ALL jest międzynarodowym przedsięwzięciem w ramach Programu Unii Europejskiej South Baltic.
Oficjalna strona: www.baltic4all.eu
Partnerzy projektu:
Gmina Kołobrzeg (PL, Lider projektu)
Dystrykt Silute (LT)
Uczniowski Klub Żeglarski „Błękitni” (PL)
Klub Żeglarski z Barth (DE)
Partnerzy stowarzyszeni:
Sailing club of Kintai "Mariu bures" (LT)
Society of the Disabled of Šilutė District (LT)
Miasto Barth (DE)
Association for Disabled and Rehabilitation Sports Sportforum (DE)
Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski (PL)
Polskie Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło W Kołobrzegu (PL)
Barth / Niemcy / Grudzień 2018 / Workshop / / od lewej:Laurynas Juodeska, Mariusz Górnisiewicz, Dainus Jursenas, Mindaugas Cirvinskas, Konrad Schulz, Romualdas Ambrulaitis, Lina Budrike, Friedrich-Carl Hellwig,Ewa Soroka, Tomasz Szukalski, Peter Thum
Czas realizacji projektu: 31.07.2018 - 30.10.2020
Całkowita wartość projektu: 1 151 156,30 Euro (4 963 440,62 PLN)
Wysokość dofinansowania: 85%
Cel projektu
Głównym celem projektu Baltic for All jest wzrost aktywności wykwalifikowanej siły roboczej na obszarze Południowego Bałtyku dzięki zapewnieniu możliwości zdobycia kwalifikacji zawodowych i uzyskania stabilności zatrudnieniowej przez osoby młode i niepełnosprawne w ramach zawodów: instruktor żeglarstwa/ windsurfingi/ kitesurfingu osób niepełnosprawnych. Cel zostanie osiągnięty poprzez wspólne transgraniczne działania w ramach współpracy Partnerów z Polski, Niemiec i Litwy włączając partnerów stowarzyszonych z organizacji osób niepełnosprawnych.
Innowacje w projekcie
Projekt zakłada stworzenie innowacyjnych rozwiązań:
- Innowacja produktowa - przygotowanie programów szkoleń dla instruktorów sportów wodnych osób niepełnosprawnych na podstawie dostępnej obecnie oraz wypracowanej w ramach projektu wiedzy.
- Innowacja procesowa - wykorzystanie stworzonej w projekcie platformy eLearningowej do szkoleń instruktorów żeglarstwa kite/windsurfingu, która odpowiada nowoczesnym trendom w nauczaniu, platforma jednocześnie promuje korzyści turystyczne regionów. Platforma dzięki swoim funkcjonalnościom zapewni zainteresowanym osobom nieograniczony dostęp do wiedzy pozwalającej przygotować się do szkolenia.
Grupa docelowa projektu
Stowarzyszenia osób niepełnosprawnych, kluby sportowe, żeglarskie, trenerzy żeglarstwa, kite/winsurfingu, osoby niepełnosprawne i młode.
Analiza problemów
Wnioskodawca zidentyfikował dwa powiązane problemy dla regionów wszystkich Partnerów
w Projekcie (PP`s):
- problem rynku pracy - wysoki poziom bezrobocia wśród osób młodych i osób niepełnosprawnych,
- problem turystycznego rynku regionalnego - brak odpowiedniej wakacyjnej oferty turystycznej zajęć sportowych dla osób niepełnosprawnyc.
Pogłębiona analiza tematu wykazała, że z jednej strony brak jest na rynku pracy osób posiadających certyfikowane kwalifikacje zawodowe w blue and green economy sectors, zaś z drugiej strony w ramach branży turystycznej istnieją tylko oferty dla niepełnosprawnych sportowców (głównie wyczynowych), natomiast oferty w sektorze sportów rekreacyjnych są całkowicie niedostępne. W powiązaniu z problemem rynku pracy powstała koncepcja wspólnej realizacji przedmiotowego projektu. Dzięki jego realizacji osoby młode i osoby niepełnosprawne uzyskają kwalifikacje, pozwalając innym niepełnosprawnym na korzystanie z walorów turystycznych, jakie oferuje obszar Południowego Bałtyku.
Możliwość wspólnego wypracowania rozwiązania dla problemu wynika z cech wspólnych dla wszystkich Partnerów Projektu - w regionie każdego z Partenrów istnieje długa tradycja uprawiania sportów wodnych ze względu na położenie w obszarze Morza Bałtyckiego z dostępem do płytkich wód przybrzeżnych. Każdy Partner specjalizuje się w nieco innym obszarze turystyki wodnej.
Transgraniczna współpraca Partenrów umożliwi kompleksowe rozwiązanie zidentyfikowanego problemu poprzez połączenie wiedzy wynikającej z różnych doświadczeń każdego z Partnerów (doświadczenie PL- mniejsze jednostki, DE- większe jednostki pływające and LT - kite- & windsurfing).
Jak wynika z dokumentu „Europejska strategia na rzecz większego wzrostu i zatrudnienia w turystyce przybrzeżnej i morskiej”, ośrodki turystyczne powinny wykorzystać swoje atuty i usprawnić współpracę oraz wymianę najlepszych praktyk, nawiązując relacje z partnerami na poziomie międzyregionalnym i międzynarodowym. Wspólne działania ułatwią opracowanie nowatorskiej, atrakcyjnej oferty, która przyciągnie turystów podróżujących poza sezonem. Wyzwaniem dla morskich i przybrzeżnych ośrodków turystycznych w Europie jest zrównoważone wykorzystanie tych możliwości rozwoju w celu zaoferowania miejscowej ludności atrakcyjnych miejsc pracy. Turystyka morska i przybrzeżna może być istotnym źródłem wzrostu i zatrudnienia, zwłaszcza w przypadku młodych ludzi.
Rezultaty projektu
Rezultaty projektu będące efektem współpracy transgranicznej przełożą się wprost na wzrost rozwoju gospodarczego obszaru oraz pozytywnie wpłyną na sytuację mieszkańców regionów zaangażowanych
w projekt.
Będzie to możliwe dzięki:
- wykorzystaniu potencjału turystycznego obszaru Południowego Bałtyku i poprawie sytuacji na rynku pracy - stworzenie nowych miejsc pracy w branży turystycznej,
- udostępnieniu możliwości zatrudnienia młodych i niepełnosprawnych w ramach zawodu związanego
z blue economy sectors, atrakcyjnego dla osób młodych,
- opracowaniu innowacyjnego szkolenia dostosowanego także do udziału osób niepełnosprawnych,
- zwiększenie udziału wykwalifikowanej siły roboczej pracującej w sektorach gospodarki niebieskiej
i zielonej w regionie Południowego Bałtyku,
- poprawa warunków życia i zdrowia osób niepełnosprawnych.
Produkty projektu
Główne produkty wypracowane w ramach projektu:
- Opracowanie innowacyjnego programu szkoleniowego dla instruktorów żeglarstwa osób niepełnosprawnych w oparciu o aktualnie dostępną i zdobytą w projekcie wiedzę.
- Opracowanie innowacyjnego programu szkoleniowego dla instruktorów wind/kitesurfingu dla osób niepełnosprawnych w oparciu o aktualnie dostępną i zdobytą w projekcie wiedzę.
- Udział około 10 interesariuszy zaangażowanych w realizację programów transgranicznych szkoleń łączonych
z uwzględnieniem stowarzyszeń niepełnosprawnych.
- Wyszkolenie instruktorów żeglarstwa / kitesurfingu / windsurfingu dla osób niepełnosprawnych. (PL: 20 instruktorów żeglarstwa, 10 instruktorów kitesurfingu i 10 instruktorów windsurfingu; LT: 10 instruktorów żeglarstwa, 10 instruktorów kitesurfingu i 10 instruktorów windsurfingu; DE: 25 instruktorów żeglarstwa )