Liczba mieszkańców: 863
To największa pod względem obszaru wieś gminy. W czasach rozwoju PGR również największa pod względem liczbyludności. Leży na morenowych wzniesieniach pomiędzy dolinami Dębosznicy i Błotnicy (4–36,9 m n.p.m.). Przeważa tu budownictwo wielorodzinne. Wschodnią część wsi stanowi las. Przy skrzyżowaniu w samym środku wsi znajdziemy bocianie gniazdo. Za parkiem widać dolinę Dębosznicy i meandrującą rzekę Dębosznicę.
Pochodzenie nazwy
Wymieniana jest po raz pierwszy w 1276r. jako Drenow. W 1628 r. – Drenou, w 1761 r. – Dreinow, a w 1780 r. – Threnau. Pierwotna nazwa słowiańska pochodzi od wyrazu drzon, czyli dereń. Po 1945 r. krótko stosowana była nazwa Drynowo lub Drenowo.
CIEKAWOSTKI
Zabytki
Warto zwrócić uwagę na zachowaną architekturę, we wsi jest 26 obiektów zabytkowych i 24 stanowiska archeologiczne. Do najciekawszych należą: budynek inwentarski z pocz. XIX w. (nr 48), chałupa z I poł. XIX w. (nr 49), kościół murowany z XIX w.
Dwór i park
We wsi znajduje się zabytkowy park dworski z II poł. XIX w. i dwór z II poł. XVIII w. Jest to jedyny historyczny park dworski wraz z zachowanym
dworem na terenie gminy. Rośnie tu 17 gatunków drzew rodzimych: dąb szypułkowy o obwodzie 310 cm i okazy egzotyczne: kasztanowiec biały
(305 cm w obwodzie) i buk pospolity odmiany miedzianej o obwodzie 330 cm. Dwór jest własnością prywatną i pozostaje niedostępny dla zwiedzających.
Wystawy w bibliotece
We wsi znajduje się duża biblioteka. Dostępny jest tu nie tylko księgozbiór i Internet, ale organizowane są wystawy. Gościła tu m. in. wystawa
fotografii „Domy w kratkę – z bliska i z daleka” Zygmunta Wysockiego. Prezentująca zdjęcia nielicznych, zachowanych budynków szachulcowych z okolic Kołobrzegu i dla kontrastu takich samych ze Skandynawii – Danii, Niemiec i Szwecji.
Oczko wodne
W Drzonowie znajduje się duże śródpolne oczko wodne, z przepławką pośrodku. Brzegi porasta roślinność szuwarowa z ponikłem błotnym, pałką szerokolistną, turzycami i manną jadalną oraz cenne gatunki jak: siedmiopalecznik błotny, fiołek błotny, okrężnica błotna, wełnianka wąskolistna, jaskier skąpopręcikowy, tojeść bukietowa, przetacznik błotny. Odbywają tu lęgi ptaki wodno-błotne: perkozek, bąk, gęgawa, błotniak stawowy i kokoszka wodna.