Liczba mieszkańców: 439
Wieś przylega do granic Kołobrzegu od południowego-wschodu. Ten urokliwie pofałdowany teren (wys. 3–30 m n.p.m.) i bliskość miasta sprawia, że typowo rolnicza wieś zmienia się pod wpływem powstających domów jednorodzinnych w podmiejskie osiedle. W Niekaninie znajdziemy dwa gniazda bocianie: przy wjeździe do wsi od Kołobrzegu po lewej stronie na kominie, a przy wyjeździe przy ostatnim domostwie po lewej stronie. Wieś staje się zacisznym miejscem letniego wypoczynku w niezatłoczonym miejscu, w którym można znaleźć kwatery na wczasy o bardzo dobrym standardzie.
Pochodzenie nazwy
W 1287 r. w źródłach wymieniany jest Neckanin i Nekanyn. Pochodzenie wskazuje na kilka wariantów: pierwszy od Nieko, czyli Mikołaja, kolejny od czasownika niechać – co znaczy zaniechać. Po 1945 r. komisja nazewnicza początkowo nadała wsi nazwę Okalów i Okołów, od staropolskiego okal –człowiek, który ma duże oczy lub okoł – otoczenie, sąsiedztwo.
CIEKAWOSTKI
Zabudowania gospodarcze charakterystyczne dla Pomorza. Góra Niekaninka 26,3 m n.p.m.
Czarny Staw
Pomiędzy Niekaninem a Obrotami znajdują się dwa małe jeziorka stanowiące ciekawe miejsce relaksu dla wędkarzy, zwłaszcza ceniących spokój. Czarny Staw z zadrzewioną wyspą i drugi przylegający do niego (bez nazwy) otoczone są: szuwarami z pałką wodną, pałką wąskolistną, skrzypem bagiennym i turzycami, a także cennymi gatunkami roślin jak: oczeret jeziorny, wąkrota zwyczajna, jaskier ziemnowodny, czy tojeść bukietowa. Żyje tu czapla siwa i perkozek. W obu akwenach są ryby, głównie: karp, karaś, lin, a nawet szczupak. Czarny Staw jest własnością PZW i jest specjalnie zarybiany.