Odpady wielkogabarytowe oraz zużyte opony.
Zgodnie z treścią obowiązującego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołobrzeg przez odpady wielkogabarytowe należy rozumieć odpady, które ze względu na swoje wymiary nie mogą być zbierane w typowych pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych; do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się wszelkiego rodzaju odpadów z budów i remontów oraz odpadów, których waga jednostkowa przekracza 50kg.
Co zrobić z odpadami wielkogabarytowymi oraz zużytymi oponami?
Odpady te mieszkańcy Gminy mogą oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku (należy przy tym pamiętać, że prawo do nieodpłatnego oddania opon dotyczy tylko i wyłącznie opon samochodowych). Ponadto Gmina raz lub dwa razy w roku (wiosną i jesienią) organizuje odbiór odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio od właścicieli nieruchomości. O dokładnych terminach zbiórki odpadów mieszkańcy każdorazowo informowani są poprzez ogłoszenia na stronie internetowej Gminy oraz na tablicach ogłoszeń w poszczególnych miejscowościach. W dniu zbiórki tych odpadów powinny one być wystawione przed posesję, w sposób umożliwiający ich załadunek i nie utrudniający innym osobom korzystania z chodnika lub drogi.
Elektrośmieci
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE) są to odpady złożone z wielu materiałów, zawierających niebezpieczne substancje, szkodliwe zarówno dla środowiska jak i zdrowia ludzi: freon w lodówkach, rtęć w kineskopach czy ołów w połączeniach lutowanych. W związku z tym nie mogą być samodzielnie demontowane i segregowane.
Co zrobić ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym:
Odpady te mieszkańcy Gminy mogą oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku. Sprzęt elektryczny i elektroniczny można także oddać w trakcie organizowanych przez Gminę zbiórek odpadów wielkogabarytowych bezpośrednio z posesji. Każdy konsument ma prawo oddać zużyty sprzęt przy zakupie nowego towaru, tego samego rodzaju, w stosunku jeden do jednego. Sprzęt można także oddać do podmiotów zajmujących się zbieraniem tych odpadów (wykaz podmiotów znajduje się poniżej).
Wykaz zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny na terenie Gminy:
Miejski Zakład Zieleni, Dróg i Ochrony Środowiska sp. z o.o. w Kołobrzegu ul. VI Dywizji Piechoty 60 78-100 Kołobrzeg. Adres punktu zbierania: Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul.Wspólnej 1 w Korzyścienku 78-132 Grzybowo.
Przeterminowane leki, igły i strzykawki.
Przeterminowanych leków, igieł i strzykawek nie można wyrzucać do pojemników na odpady komunalne!
Zawierają one szereg niebezpiecznych związków chemicznych, które, po przedostaniu się do wody lub gleby mogą doprowadzić do skażenia środowiska. Antybiotyki, rozpuszczone w wodzie gruntowej, mogą powodować wytwarzanie u bakterii odporności, co może skutkować późniejszymi problemami w ich zwalczaniu.
Co zrobić z przeterminowanymi lekami, igłami i strzykawkami?
Powinny być one wyrzucane do specjalistycznych pojemników, które w Gminie Kołobrzeg znajdują się w Aptece „Evita” w Grzybowie przy ul.Szkolnej 2A oraz w Punkcie Aptecznym „Medi-Farm” w Drzonowie 59B. W każdym z tych punktów są dwa rodzaje pojemników. Do jednego każdy z mieszkańców może wyrzucić stare leki, maści w tubkach, syropy w butelkach, do drugiego – powstające w gospodarstwach domowych odpady medyczne powstałe w wyniku przyjmowania produktów leczniczych w formie iniekcji i prowadzenia monitoringu poziomu substancji we krwi, w szczególności igły i strzykawki.
Odpady poremontowe i chemikalia
Zgodnie z treścią obowiązującego Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Kołobrzeg przez odpady budowlano-remontowe i rozbiórkowe rozumie się odpady pochodzące z remontów, budów i rozbiórek, na które nie trzeba uzyskać pozwoleń na budowę lub których nie trzeba zgłaszać do administracji budowlano-architektonicznej. Odpady powstające przy wykonywaniu tego typu prac należy składować w specjalnych, przeznaczonych do tego rodzaju odpadów pojemnikach, a następnie przekazać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku.
Również bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych mieszkańcy mogą nieodpłatnie oddawać powstające w gospodarstwach domowych odpady chemikaliów (farby, kleje, rozpuszczalniki, etc.).
W przypadku prowadzenia prac budowlanych lub remontowych, wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia do administracji budowlano-architektonicznej koszty zagospodarowania powstających przy tych pracach odpadów, leżą po stronie właściciela nieruchomości.
Baterie i akumulatory
Baterie zawierają metale ciężkie takie jak: kadm, ołów, cynk i rtęć. Ołów i rtęć wpływają trująco na ludzkie komórki oraz narządy, dodatkowo rtęć ma charakter rakotwórczy. Toksyczny kadm powoduje anemię. Baterie, wyrzucane do zwykłych koszy na śmieci, w procesie degradacji wydzielają szkodliwe związki bezpośrednio do gleby w następstwie czego szkodliwe substancje przenikają do wód gruntowych, co prowadzi do skażenia środowiska.
Co zrobić z zużytymi bateriami i akumulatorami?
Baterie można wrzucać do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników w sklepach, urzędach, placówkach oświaty. Zarówno baterie jaki akumulatory można także oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku. Każdy konsument ma też prawo oddać zużyty akumulator czy baterię przy zakupie nowego, w ilości jeden do jednego.
Świetlówki i żarówki
Są to odpady niebezpieczne przede wszystkim ze względu na zawartą w nich rtęć. Uszkodzone, uwalniają do gleby, wody i powietrza tę toksyczną substancję, która kumulowana jest w organizmie ludzkim w nerkach i wątrobie, co prowadzi do poważnych zaburzeń funkcjonowania organizmu i licznych chorób. Świetlówki mogą jednak zostać poddane recyklingowi, a wówczas aż 90% elementów i surowców, odzyskanych w wyniku tego procesu, może posłużyć do produkcji nowej świetlówki.
Co zrobić z zużytymi świetlówkami i żarówkami?
Odpady te mieszkańcy Gminy mogą oddać nieodpłatnie do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Korzyścienku. Można także skorzystać ze specjalnych pojemników na świetlówki i żarówki energooszczędne, znajdujących się w dużych sklepach, oferujących w swym asortymencie sprzęt elektryczny.
Odpady ze styropianu
Informacje jak segregować odpady styropianowe można znaleźć pod tym adresem: https://producencistyropianu.pl/pl/aktualnosci/segregowanie-i-przetwarzanie