Liczba mieszkańców: 206
Wieś leży dolinie Parsęty i na morenowych wzgórzach. To zróżnicowanie terenu (wys. 7,5–32,5 m n.p.m.) stanowi o jej uroku. To właśnie tutaj możemy podziwiać najpiękniejszy widok na dolinę Parsęty, gdzie stoki wzgórza stromo opadają w kierunku rzeki. Chodząc po zalesionych wzgórzach możemy tu napotkać liczne źródełka. Nie brakuje też miejsc lubianych przez wędkarzy – idąc wzdłuż brzegu znajdziemy wiele takich miejsc. Teren jest atrakcyjny i urokliwy przyrodniczo. Tutejsze leśne drogi są bardzo dobrym terenem dla amatorów rowerów górskich. Przez wieś prowadzi niebieski szlak turystyczny.
Pochodzenie nazwy
Najstarsza wymieniana nazwa to Bogutino w 1112 r., w 1220 r. Bogutin, 1253 r. Bogatyn od nazwy osobowej Boguta, w języku dolnoniemieckim mylnie kojarzona z żabą lub ropuchą.
Woda dla miasta
W Bogucinie znajduje się wybudowane w latach 90. XX w. ujęcie wody zaopatrujące miasto i cały powiat kołobrzeski w wodę. Ujęcie opiera się na studniach głębinowych, czerpiących wodę ze źródeł podziemnych znajdujących się pod dnem Parsęty.
Balon spadł
W 1996 r. na las tuż przy ogrodzeniu ujęcia wody od strony rzeki spadł balon z międzynarodową załogą uczestniczący w Pucharze Gordon Bennetta. Balon osiadł na koronach drzew. Jego kosz spadł bezpiecznie i blisko ziemi. Choć była to noc baloniarze mieli szczęście. Na terenie ujęcia pracuje całodobowa obsługa. Pomoc pojawiła się szybko. Rano balon wyplątano z drzew i załoga balonu bezpiecznie wróciła do domu.
CIEKAWOSTKI
Grodzisko stożkowate (o śr. 30–33 m, wys. ok. 4 m) z XII–XIV w. leżące na wzgórzu, na północ od drogi z Bogucina do Pustar.
Miejscowość jest zaznaczona na słynnej mapie Pomorza wykonanej przez Eilharda Lubinusa z 1618 r.
Pod koniec lat 60. zespół archeologów prowadził na tutejszych stanowiskach archeologicznych wykopaliska.
Cmentarz ewangelicki z połowy XIX w.
W gospodarstwie przy przystanku PKS znajduje się bocianie gniazdo.
Stare żwirowe wyrobiska upodobali sobie amatorzy terenowych motocykli.