Liczba mieszkańców: 131
Wieś otaczają lasy, a rzeka Błotnica płynie urokliwymi zakolami. Warto zwrócić uwagę na architekturę, charakterystyczną dla Pomorza. Najciekawszy jest budynek młyna wodnego i przedwojennej szkoły, który po 1945 roku funkcjonował jako szkoła i mieszkanie nauczyciela. Na południe od wsi rozciąga się największy kompleks leśny gminy Kołobrzeg – Rościęciński Las. Przyległe dawne tereny poligonowe zamieniają się częściowo w osiedla domów jednorodzinnych.
Duże zadrzewienie, bliskość lasu i wody sprawiają, że wieś jest bardzo urokliwa. Wielu gospodarzy przyjmuje letników pod namiotem. Nad rzeką warto zwrócić uwagę na ptaki. Można tu spotkać zimorodka, który zakłada gniazdo w skarpach, piaszczystych brzegów, warto zatrzymać się z lornetką lub teleobiektywem.
HISTORIA
Wieś w 1363 r. została kupiona przez miasto Kołobrzeg za 250 marek od rycerza Heinricha von Ostem z Płot. Spalona podczas wojny siedmioletniej (1756–1763) i z rozkazu króla Fryderyka Wielkiego odbudowana. Tereny przyległe, znane jako poligon w Błotnicy, były do czasu znacznego zmniejszenia garnizonu kołobrzeskiego używane przez polskie wojsko jako tereny do ćwiczeń.
POCHODZENIE NAZWY
Nazwa wsi pochodzi od nazwy rzeki: w 1276 i 1294 r. odnotowano Glottnitze – od słowiańskiego kłoda. W 1297 r. Bloteniz, 1305 r. Blotznitz, w 1321 r. Blotnize – błoto. Później aż do 1945 r. osadnicy posługujący się dialektem dolnoniemieckim przetłumaczyli tę nazwę na Spie. Jako Spie wymieniona jest w dokumencie z 1368 r.
CIEKAWOSTKI
Symboliczny Park Pamięci, posadzony przez dzieci i młodzież przy szkole (obecnie dom samotnej matki), zainicjowany przez nauczyciela miejscowej szkoły Witolda Ostrowskiego, kombatanta uczestnika walk o Kołobrzeg.
Cmentarz ewangelicki z początku XX w. z otaczającym go cennym drzewostanem.
12 dębów szypułkowych na drugim dawnym cmentarzu w pobliżu Przećmina.
Ośrodek Fundacji im. Biskupa Czesława Domina z kaplicą, w której odprawiane są msze.
Urokliwe gospodarstwo z przełomu XIX w. z młynem wodnym nad Błotnicą.
Opuszczony poligon wojskowy, porosły samosiejkami, który w ostatnich latach upodobali sobie miłośnicy jazdy na quadach.