Liczba mieszkańców: 266
Wieś położona na dwóch wzniesieniach morenowych o wysokości 35–40 m n.p.m. i 20–25 m n.p.m. Bliskość Kołobrzegu sprawia, że w Stramnicy rozwija się budownictwo jednorodzinne. Można tu znaleźć tańsze niż w Kołobrzegu kwatery o wysokim standardzie. Gniazdo bocianie spotkamy na końcu wsi przy torach kolejowych, przy przystanku PKS. Wyjątkowy pod względem krajobrazowym jest obszar pomiędzy Stramnicą a Kądzielnem. Silnie faliste ukształtowanie terenu, który wznosi się tutaj na wysokość 44,5 m n.p.m. i stanowi najwyższe wzniesienie gminy. Droga polna pomiędzy wsiami stanowi atrakcyjny szlak pieszy lub rowerowy.
Pochodzenie nazwy
Po raz pierwszy jako villa Tramme wieś jest wymieniana w zapisach z 1276 r., jako Tram w 1281 r. Przypisywane jest jej pochodzenie osobowe od nazwiska rodu, który władał tymi dobrami. Ich imiona zapisane są dopiero w późniejszych wiekach: Herderus Tramme w dok. z Kamienia Pomorskiego w 1402 r., Elyzabeth Trammen w księgach Darłowa w 1482 r. i Elizabeth Trammen w 1492 r. w Darłowie. Nazwa rodowa, pierwotnie słowiańska od nazwy osobowej Trąba, której pisownia została zniemczona. Po 1945 r. nazwę przekształcono na krótko na Tramno, po czasie pojawiła się nazwa Stromnica – od przymiotnika stromy, po kilku latach nastąpiła zmiana na Stramnica, co nie ma historycznego uzasadnienia.
Zabytki
We wsi zachowało się wiele elementów zabytkowej zabudowy. Są to: chałupa z poł. XIX w. (nr 1), stodoła z I poł. XIX w. (nr 2), budynek inwentarski
z I poł. XIX w. (nr 4) oraz chałupa z poł. XIX w. (nr 37). We wsi znajduje się cmentarz ewangelicki z poł. XIX w.
Stramnicki grąd
Pomiędzy Kądzielnem a Stramnicą występuje jedyny zachowanego w gminie fragmentu lasu grądowego.
Nizinny las dębowo-grabowy występuje w postaci niewielkiej wysepki wśród pól, oderwanej od wielkiego kompleksu leśnego. Rosną tu stare buki i dęby szypułkowe (obw. 235 cm, wys. 23 m) i cenne gatunki roślinności: konwalia majowa, przytulia wonna, kalina koralowa.
Miejsce bitew
W kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego znajduje się wiele pamiątek militarnych wydobytych na wzgórzach Stramnicy, która była na przestrzeni
wieków miejscem wielu bitew. Stąd przygotowywano oblężenia w czasie licznych bitew i natarć na miasto.