To najczęściej uczęszczany szlak także przez mieszkańców Gminy Kołobrzeg, jak sama nazwa wskazuje spotkać możemy bociany, których w naszej gminie nie brakuje, a one zakładają gniazda tam gdzie są dobrzy, uczciwi i porządni ludzie. Duże skupiska tych wspaniałych ptaków występują m.in. w Sarbii (południowa zachodnia część gminy).
Mapa tras do pobrania w załączniku, poniżej przedstawiamy opis.
Długość: ok. 20 kilometrów.
Nawierzchnia: asfalt, płyty betonowe, trelinka.
Start
Zaczynamy w Dźwirzynie na ul. Piastowskiej, z której zjeżdżamy w kierunku Karcina. Szlak prowadzi przez malownicze torfowiska drogą z betonowych płyt, przy której rosną wierzby.
2 km
Dojeżdżamy do miejsca postojowego na rzeką Błotnicą. Rzekę przekraczamy po metalowej kładce. Dalej jedziemy trasą z płyt betonowych przez leśny zagajnik oraz pola uprawne do Karcina. Przy wjeździe do wsi obok rzeki Łużanki można zobaczyć zabytkowy zespół młyna wodnego z końca XIX wieku. Dojeżdżamy do drogi asfaltowej i kierujemy się w prawo.
2,5 km - Karcino
Długa ulicówka z sielskim krajobrazem. Wyjątkowego charakteru nadają wsi zabytkowe siedliska w kształcie litery U: dom w głębi podwórza, a po bokach budynki gospodarcze. Na jednym z nich obok neogotyckiego kościoła z 1869 roku znajduje się bocianie gniazdo. Drogą asfaltową jedziemy dalej wśród pól.
7 km
Przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. Należy zachować ostrożność. Obok dworzec Karcino. Dalej jedziemy drogą asfaltową przez las bukowy w stronę Sarbi. Do miejscowości zjeżdżamy z górki przez pola uprawne.
8,5 km Sarbia
Urocza i najbardziej zasobna w walory kulturowe wieś na trasie. Zachowała swój pierwotny układ owalnicy oraz zabytkową architekturę, w tym zabudowania ryglowe, charakterystyczne dla Pomorza. Jej historia sięga aż XIII wieku. W centrum wsi stoi otoczony murem kamienny gotycki kościółek, w którym znajdują się cenne zabytki. Przy szlaku można znaleźć również neogotycką kaplicę oraz nieużytkowany młyn wodny z 1895 roku na rzece Dębosznicy. We wsi znajdują się dwa gniazda bocianów i pomniki przyrody. Dalej kierujemy się na Drzonowo.
10 km Drzonowo
Duża obszarowo wieś, której wizerunek jest efektem funkcjonowania tutaj za czasów PRL Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Dalej szlak prowadzi drogą z trelinki. Przy trasie tablica informacyjna Szlak Ku Słońcu poświęcona bocianowi. Kierujemy się w Stronę Nowogardku.
13,5 km Nowogardek
Mijamy tablicę z napisem Nowogardek, Jedziemy dalej wśród pól po drodze z trelinki. Znajdują się przy niej urokliwe stawy powstałe w dawnych wyrobiskach żwiru. Nowogardek zachował rolniczy charakter. We wsi odnajdziemy wiele śladów architektury typowej dla Pomorza. Po lewej stronie miejsce odpoczynku z wiatą, placem zabaw i siłownią.
15 km
Dojeżdżamy do skrzyżowania. Droga w prawo prowadzi do Kołobrzegu, my jedziemy dalej prosto. Po drodze mijamy łąki i rzekę Dębosznicę. Kierujemy się w stronę Głowaczewa.
16 km
Kolejny przejazd kolejowy. Należy zachować ostrożność. Jest to trasa Kołobrzeg-Szczecin. Po lewej stronie można zobaczyć dworzec kolejowy Głowaczewo z drugiej połowy XIX wieku. Po prawej widać stawy w Głowaczewie, na których Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze w 2012 roku utworzyło ostoję ptaków. Stwierdzono, że występuje tam aż 170 gatunków ptaków. We wsi przy jednej ze stodół znajduje się bocianie gniazdo. W Głowaczewie możemy zobaczyć ewangelicki cmentarz wojenny z lat 1914-1918 oraz pomnik poświęcony mieszkańcom poległym w I Wojnie Światowej. Na cmentarzu rosną 43 dęby szypułkowe, uznane za pomniki przyrody.
18 km
Przejeżdżamy przez rzekę Łużankę i poownie jesteśmy w Karcinie. Do Dźwirzyna wracamy tą samą drogą.