Liczba mieszkańców: 153
Wieś leży na historycznym Szlaku Solnym. Częściowo w dolinie Parsęty, na jej zboczach i wzgórzach morenowych (wys. 3–25 m n.p.m.) Teren jest lekko pofałdowany, częściowo zalesiony, z nielicznymi wodnymi oczkami polodowcowymi, 2 stawami. Obok typowej zabudowy siedliskowej coraz intensywniej wkracza tu budownictwo jednorodzinne, gdzie nietrudno o znalezienie kwatery na wczasy.
Pochodzenie nazwy
W 1278 r. wymieniane jako Wobrote, w 1298 r. Wobrot. Nazwa pochodzi od słowiańskiego obrót – co oznacza tarapaty, męki.
Powstała na pamiątkę jakiegoś wydarzenia. Litera w na początku była dodawana przez Niemców, do nazw zaczynających się od samogłosek. Po 1945 r. do 1950 r. używano nazw Obrót i Obrotki.
Czarny Staw
Amatorzy wędkarstwa znajdą w pobliżu Obrotów, w połowie drogi do Niekanina (w kierunku północnym) dwa otoczone zielenią i połączone przetoką małe jeziorka z wysepką – według map jest to Jezioro Niekanin. Miejscowi nazywają jeden z nich – z zadrzewioną wyspą – Czarnym Stawem. Drugi staw przylegający do niego i połączony przetoką nie ma lokalnej nazwy. Oba akweny otoczone są drzewami i szuwarami z pałką wodną, pałką wąskolistną, skrzypem bagiennym i turzycami, a także cennymi gatunkami roślin jak: oczeret jeziorny, wąkrota zwyczajna, jaskier ziemnowodny, czy tojeść bukietowa. Żyje tu czapla siwa i perkozek. Jest tu wiele miejsc do biwakowania i postoju nad wodą oraz dobre warunki dla wędkarzy lubiących spokój.
Zabytki
Archeolodzy odkryli ślad otwartej osady wczesnośredniowiecznej. Cmentarz ewangelicki z pocz. XX w.