Urząd Gminy Kołobrzeg informuje, że z dniem 17 czerwca 2017r wchodzi w życie ustawa z dnia 11 maja 2017 roku o zmianie ustawy o ochronie przyrody (Dz. U. poz. 1074).
W przypadku zamiaru usunięcia drzewa, które rośnie na działce będącej własnością osoby fizycznej i jednocześnie którego usunięcie nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej należy zamiar ten zgłosić Wójtowi Gminy Kołobrzeg podając:
- imię i nazwisko wnioskodawcy
- oznaczenie nieruchomości z której drzewo ma być usunięte
- rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa na nieruchomości.
UWAGA !
Ww. obowiązek zgłoszenia chęci usunięcia drzewa zależy od jego gatunku i obwodu.
Nie wymaga zgłaszania ani uzyskiwania zezwolenia, usunięcie drzew, których obwód mierzony na wysokości 5 cm nie przekracza:
- 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego
- 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego
- 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew.
UWAGA !
W przypadku gdy drzewo rośnie na nieruchomości należącej do:
- osoby fizycznej i jest usuwane na cele związane z działalnością gospodarczą
- osób prawnych, jednostek organizacyjnych, firm, spółek oraz pozostałych podmiotów
należy w dalszym ciągu złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew i uzyskać zezwolenie Wójta Gminy (tylko w przypadkach gdy drzewa przekraczają ww. obwody).
W terminie 21 dni od dnia doręczenia ww. zgłoszenia pracownik Urzędu Gminy Kołobrzeg dokonuje oględzin ustalając nazwę gatunku drzewa oraz obwód pnia na wysokości 5 cm.
W terminie 14 dni od dnia oględzin Wójt Gminy w drodze decyzji administracyjnej może wnieść sprzeciw. Jeżeli Wójt Gminy nie wniesie sprzeciwu można usunąć drzewo. Czas na usunięcie drzewa to 6 miesięcy od dokonania oględzin.
Jeżeli po upływie terminu drzewo nie zostanie usunięte ponownie należy złożyćzgłoszenie.
Wójt Gminy może wnieść sprzeciw zwłaszcza, jeśli drzewo znajduje się na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków, na terenie określonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zielone lub na terenach objętych formami ochrony przyrody. Gmina może zakazać wycinki również jeśli drzewo jest cenne przyrodniczo lub będzie tzw. drzewem „pomnikowym”.
Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin wnioskodawca wystąpi o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a budowa ta ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości, na której rosło usunięte drzewo – Wójt Gminy – uwzględniając dane ustalone na podstawie oględzin, nakłada na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzewa.
Od 17 czerwca 2017r. Wójt Gminy wymierza również administracyjną karę pieniężną za:
- usunięcie drzewa pomimo sprzeciwu organu lub przed upływem terminu na wniesienie sprzeciwu przez Wójta Gminy,
- usunięcie drzewa bez dokonania zgłoszenia.
W dalszym ciągu nie wymaga się zgłaszania ani uzyskiwania zezwolenia na wycięcie m.in.drzew usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.