Wyjątkowo w Gminnym Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji w Dźwirzynie odbyła się sesja Rady Gminy Kołobrzeg. Najobszerniejszym punktem obrad było przedstawienie przez skarbnik Gminy Bożenę Hok sprawozdania z wykonania budżetu za 2016 rok. Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie i wystąpiła o udzielenie absolutorium wójtowi Włodzimierzowi Popiołkowi. Swoją negatywną opinię wyrazili natomiast radni Tomasz Szafrański i Krzysztof Chabaj. Pozostali radni wyrazili aprobatę, biorąc jednocześnie współodpowiedzialność za realizację budżetu i docenili pracę samego wójta oraz pracowników Urzędu Gminy. W rezultacie głosowania, 11 głosami „za” radni udzielili wójtowi Włodzimierzowi Popiołkowi absolutorium za rok 2016.
Wójt Włodzimierz Popiołek w krótkich słowach podziękowania deklarował wolę dalszej współpracy. Mówił również o wadze poparcia w obliczy półmetku kadencji. „… W moim dorobku zawodowym to absolutorium zajmie miejsce szczególne, ponieważ 2016 r do najłatwiejszych nie należał. Po wielu burzliwych dyskusjach, nie zawsze łatwych wyborach, często z minimalnym poparciem, ale zawsze konsekwentnie z naczelną zasadą minimalizowania straty i maksymalizowania zysków osiągnęliśmy zamierzone cele. To, co proponuję na drugą połowę kadencji to strategia zacierania barier między radnymi, urzędnikami i wójtem, a mieszkańcami. Będę zapraszał do wspólnej analizy i umożliwiał szeroki wpływ na ważne dla naszej Gminy decyzje.” – mówił wójt Włodzimierz Popiołek.
W dalszej części spotkania radni podjęli szereg uchwał w sprawie zmian w budżecie, wieloletniej prognozie finansowej, przystąpienia do opracowania miejscowych planów zagospodarowania w części obrębów Dźwirzyno i Grzybowo (umożliwiających prowadzenie działalności na plażach) oraz Kądzielno, w sprawie lokalizacji nowych przystanków komunikacyjnych na terenie Gminy, przyjęcia wykazu kąpielisk w sezonie letnim, a także przystąpienia do realizacji pilotażowego programu osłonowego „Teleopieka” dla osób potrzebujących.
Kolejnym krokiem we współpracy zagranicznej Gminy Kołobrzeg jest dzisiejsze wyrażenie woli radnych zawarcia formalnego partnerstwa z litewskim regionem Silute oraz ukraińskim uzdrowiskiem Truskawiec. Podstawową gałęzią współpracy pomiędzy Gminą Kołobrzeg a Šilutė jest turystka, a w szczególności rozwój sportów wodnych. Oba regiony łączą pod tym względem walory naturalne oraz potencjał społeczny. Współópracę w tym obszarze oba regiony zapoczątkowały w styczniu 2017 roku, realizując wspólny projekt Baltic Water Sport School, dofinansowany w ramach Europejskiego Programu Rozwoju Regionalnego. Ze względu na realizowane przez Gminę Kołobrzeg inwestycje zmierzające do intensywnego rozwoju bazy sportów wodnych, istotne jest podjęcie działań zapewniających jej efektywne wykorzystanie. Jednym z nich jest pozyskiwanie krajowych oraz zagranicznych partnerów, zaangażowanych we wspólne cele.
Szczególną grupę społeczności Gminy Kołobrzeg stanowi mniejszość narodowa pochodzenia ukraińskiego (2-3 tys. osób na terenie Powiatu Kołobrzeskiego), wyrażająca ogromną chęć integracji, podejmowania inicjatyw służących zachowaniu dziedzictwa kulturowego (Festiwal Kultury Polsko-Ukraińskiej w Przećminie) oraz współpracy w nawiązywaniu, utrzymywaniu więzi i realizacji pro-rozwojowych projektów z Ukrainą. Cele te pomaga Gminie Kołobrzeg realizować Konwent Współpracy Samorządowej Polska – Ukraina, do którego decyzją Rady Gminy Gmina przystąpiła w marcu 2016 r. W czasie istotnych przemian, które przechodzi Ukraina, wsparcie polskich samorządów jest niezmiernie istotne. Służy kształtowaniu nowej demokratycznej rzeczywistości naszego wschodniego sąsiada oraz sprzyja nawiązywaniu relacji z Unią Europejską. Ponadto ukraińskie miasto Truskawiec jest uzdrowiskiem, zawdzięczającym swój status leczniczym wodom pitnym. Położone jest u podnóży Karpat. Wzajemna promocja oraz działania sprzyjające rozwojowi turystyki w obu regionach w znacznym stopniu przyczynią się do międzynarodowej popularyzacji Gminy Kołobrzeg oraz Truskawca jako cenionych kurortów, wzajemnie uzupełniających i urozmaicających swoją ofertę dla turystów. Bezwizowy ruch pomiędzy Polską, a Ukrainą stanowi dodatkowy atut w utworzeniu nowego kierunku turystycznego, poznawczego, kulturowego oraz rozwoju branż około-turystycznych.
Ważnym punktem sesji było przedstawienie przez dyrektora GOSTiR-u Jacka Domańskiego oraz kierownika referatu Promocji i Kultury Małgorzatę Chir stanu przygotowania Gminy do sezonu turystycznego. Obrady zakończyło rozpatrzenie sprawozdania z ostatniej kontroli Komisji Rewizyjnej, dotyczącej kontroli współpracy Gminy z mediami. Radni w większości nie zgodzili się z jego wnioskami i sprawozdanie odrzucono. Po sesji radni udali się na camping "Biała Mewa" na wizję lokalną.