ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI DLA POKRZYWDZONYCH PRZEZ WOJNĘ
W dniu 04 kwietnia 2022 r. minął już 40 dzień działań wojennych Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Z mediów docierają do nas informacje i obrazy brutalności zbrodni wojennych popełnianych przeciwko ludności cywilnej przez rosyjskich okupantów. W tym czasie ratując życie do naszego kraju uciekło około 2,5 miliona osób. Głownie kobiet i dzieci oraz osób starszych. Naród polski wykazał się wielkim sercem i odpowiedzialnością za bliźnich w potrzebie, z życzliwością udzielając pomocy. Dla nich Polska jako kraj sąsiedni był najlepszym schronieniem, nie tylko przez bliskość, ale także dlatego, iż jesteśmy sobie kulturowo bliscy, zaś bariera językowa jest relatywnie mała.
Od początku konfliktu z Polski wyjechało blisko 300 tysięcy ukraińskich mężczyzn bronić dzielnie swojego kraju przed agresją. Jednakże pomimo pewnych wojskowych sukcesów wojsk ukraińskich, zacięte walki o ukraińskie miasta i wsie trwają nadal. Ten stan uniemożliwia powrót uchodźców wojennych do swoich domów, z których wiele jest kompletnie zniszczonych, a dorobek życia utracony. Choć deklarują chęć powrotu, zmuszeni są zostać dłużej.
Dlatego też spoczywa na nas moralny obowiązek wparcia tych ludzi będących w potrzebie, także dlatego, iż bohaterska postawa Narodu Ukraińskiego oddala wojnę od granic naszego kraju. Polacy już udowodnili, że chętnie i ofiarnie pomagają. Nie jest to istotne czy czynią to samodzielnie, czy poprzez mniej lub bardziej sformalizowane instytucje. Każdy może pomóc. Liczy się każdy gest, nawet najmniejszy.
Także Gmina Kołobrzeg podjęła niezbędne działania w celu zaspokojenia najpilniejszych potrzeb uchodźców wojennych. Na terenie Gminy Kołobrzeg przebywa około 350 osób, w tym prawie 170 dzieci. Niektóre dzieci przekroczyły granice Polski mając zaledwie 6 dni! Gmina Kołobrzeg ma kontakt z tymi osobami. Najwięcej uchodźców wojenych jest w Grzybowie, Dźwirzynie, Korzystnie, Zieleniewie, Błotnicy, Budzistowie i Głowaczewie.
W chwili obecnej najpilniejszą sprawą jest zbiórka żywności. W świetlicy wiejskiej w Korzystnie, Gmina Kołobrzeg zorganizowała magazyn do którego przyjmuje dary, które później są dystrybuowane do potrzebujących m.in. przez pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Znaczna część sklepikarzy z terenu Gminy samodzielnie wystawiła kosze, do których klienci mogą wkładać zakupione produkty spożywcze z przeznaczeniem dla potrzebujących. Gmina Kołobrzeg oferuje odbiór zebranych produktów, bezpośrednio ze wskazanej placówki handlowej. Aby zorganizować odbiór wystarczy zadzwonić i poinformować pracownika Gminnego Ośrodka Sportu, Turystyki i Rekreacji w Dźwirzynie pana Piotra Paliwodę tel. 604 081 831. Tych przedsiębiorców prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mailowy z działem działalności gospodarczej. Ich punkty handlowe mogą zostać wskazane na stronie Gminy, jako informacja dla mieszkańców, gdzie można zakupić lub oddać produkty żywnościowe dla potrzebujących: tel. 94 35 30 452 wew. 18, e-mail: m.dolegowski@gmina.kolobrzeg.pl. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, także Ci handlowcy, którzy jeszcze nie umożliwili zbierania darów w swoich sklepach.
Apelujemy również do naszych rolników o przekazywanie nadwyżek płodów rolnych, głównie warzyw, ale także i owoców dla dzieci.
Produkty spożywcze i płody rolne można oddawać również bezpośrednio do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kołobrzegu przy ul. Trzebiatowskiej 48B w godzinach od 7:30 do 15:00. Więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu: 94 35 425 68 e-mail: gops.kol@post.pl.
Za wszystkie dary z góry dziękujemy!
Informacje na stronie będą aktualizowane na bieżąco.
Grafika pochodzi z portalu Światło zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com
Tekst: Marek Dołegowski, tel. 94 35 30 452 wew. 18.