Wakacyjne warsztaty – wygrany grant Pracowni Orange w Drzonowie
Pandemia to trudny czas, który zamknął wiele drzwi... ale na szczęście, nie zamknął możliwości. Skorzystała z tego Pracownia Orange w Drzonowie, która działa tak by rozszerzać postrzeganie świata - zwłaszcza naszym młodym mieszkańcom, dostarczając im nowych doświadczeń do rozwoju pasji i umiejętności; w tym, w zakresie nowych technologii. Na miarę możliwości formalno-organizacyjnych znajdujemy drogę do realizacji ciekawych projektów na rzecz społeczności. Tym razem stanęliśmy w szranki z setką Pracowni Orange z całej Polski, startując w konkursie Fundacji Orange.
Nasza Pracownia w Drzonowie znalazła się w gronie laureatów. No i… ma fajne, bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży w te wakacje - "Warsztaty Wakacyjne z Fundacją 5[piąte] Medium. O szczegółach uczestnictwa napiszemy już wkrótce.
Jury konkursowe doceniło, że w Pracowni Orange w Drzonowie „Eko”, to idea przewodnia od początku jej działań. Zrobiliśmy pierwszy krok i stawiamy kolejne, choć do wyczynowego biegu daleko, to już samo kroczenie w dobrym kierunku jest sukcesem i zmierzaniem we właściwą stronę. Zaczęliśmy od podstaw, czyli uwrażliwiania i wdrażania dzieci oraz młodzieży w nurt oszczędzania środowiska. Doceniono, że nie ma tu akcyjności - jest stałe bieżące działanie, które ma szanse wyrobić w użytkownikach pracowni nawyk oraz świadomość wartości życia Eko. Także wynieść dalej i zaszczepiać taką potrzebę w rodzinach, co wpłynie pozytywnie na zachowania także dorosłych mieszkańców miejscowości. Uwrażliwi na zewnętrzne piękno środowiska i nie pozwoli mu szkodzić, wykształci odczuwanie troski o zdrową przestrzeń życia i przyrodę. Podjętym wyzwaniem jest zmiana świadomości społeczności na proekologiczną, w tym, zwłaszcza dzieci, żeby zniwelować skutki procesu dziedziczenia negatywnych zachowań społecznych. Wskazać nowe, pozytywne wzorce, bo „Kropla drąży skałę”.
Od początku istnienia wykorzystujemy w pracy warsztatowej z dziećmi recyklingowe materiały, korki, przepalone żarówki, rolki od papierów, resztki styropianu, kartony i inne opakowania, nieaktualne plakaty i gadżety, skrzynki po owocach, butelki i kartony po napojach, tuby po plakatach, gazety i czasopisma, uszkodzone książki i nieaktualne plakaty, za małą odzież, resztki materiałowe od lokalnych firm itd. Rzec by można - większość zajęć kreatywno-plastycznych przeprowadzamy na ich bazie.
Zbieramy także surowce wtórne: makulaturę, puszki, zużyte baterie, Przy tej pracownianej twórczości wskazujemy, że „jeden właściwie wyrzucony papierek, opakowanie - ma znaczenie” i zawsze można zrobić coś „z niczego, że recycling może być sztuką… itp. a w planach są kolejne Eko-pomysły.
Pracownia Orange w Drzonowie działa w gminnej świetlicy wiejskiej w oparciu o wspólny projekt Gminy Kołobrzeg, Grupy Inicjatywnej mieszkańców wespół z Fundacją Orange.
Tekst: Opiekun pracowni Marzena Przyżycka.