Uczniowie klas I-VII Szkoły Podstawowej w Drzonowie wzięli udział w grywalizacji czytelniczej, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną i Bibliotekę Szkolną w Drzonowie. Grywalizacja pt. Eureka! w Drzonowie jest biblioteka, obejmowała promocję czytelnictwa, poszerzenie wiedzy o bibliotekach w Polsce i na świecie oraz zaznajomienie uczniów z wykorzystywaniem nowoczesnych technologii.
I tak wśród zadań uczniowie m.in. nauczyli się czym są kody QR, w jaki sposób możemy je tworzyć i sczytywać przy pomocy skanera zainstalowanego na smartfonie lub tablecie.
Pod kodami ukryte były zadania do wykonania przez każdą z klas:
- zapoznanie się z zasobami internetowymi, opisującymi rodzaje bibliotek w Polsce i na świecie,
- odgadnięcie przez najmłodszych zagadek czytelniczych odnoszących się do przeczytanych bajek, baśni i wierszy,
Natomiast w Pracowni Orange, jako integralnej pracowni Biblioteki Publicznej w Drzonowie uczniowie/uczennice:
- rozwiązywali zagadki,
- wzięli udział w quizie czytelniczym odnoszącym się do materiałów ukrytych pod kodami QR o bibliotekach,
- zmierzyli się z konkurencją sprawnościową obkładania książek na czas przez całą klasę, gdzie liczyła się szybkość, precyzja, ale co najważniejsze współpraca pomiędzy członkami zespołów klasowych,
- przynieśli do Biblioteki Publicznej, by pokazać je innym czytelnikom tej biblioteki, swoje ulubione pozycje książkowe z rodzinnych "biblioteczek domowych",
- przenieśli się w wirtualnym przejściu do Wojewódzkiej Biblioteki Miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim, poznając zastosowanie i udogodnienia wirtualnych spacerów, przy wykorzystaniu zasobów internetowych.
Tytuł BiblioAsów uzyskały klasy IIIA i VIA, czego im serdecznie gratulujemy.
Jak widać biblioteki łączą się w swoich działaniach, by propagować czytelnictwo również wśród najmłodszych czytelników, a ponadto ukazują w jaki sposób zmienia się ich rola we współczesnym świecie, wszech miar wykorzystującym zasoby Internetu i nowoczesnych technologii. Ta nietypowa zabawa połączyła w sobie zarówno propagowanie czytelnictwa - dzielenie się swoimi ulubionymi pozycjami książkowymi ze społecznością Drzonowa i wsi ościennych - z wykorzystaniem chociażby kodów QR i wirtualnej wycieczki do odległych w tym wypadku bibliotek w Polsce i na świecie. To, że mieszkamy w małych miejscowościach nie zamyka przed nami wiedzy zawartej w zasobach bibliotecznych innych jednostek kultury, co chciały uzmysłowić graczom bibliotekarki.
Tekst i film: Marzena Przyżycka i Anna Stefaniak-Dołęgowska