Spotkanie zorganizowane zostało dla rolników z terenów wiejskich ale też i przedsiębiorców. Szkolenie otworzyła kierownik PZDR w Kołobrzegu Pani Celina Wiszniewska. Tematem były „Gospodarstwa edukacyjne i opiekuńcze".
Główny specjalista Zachodniopomorskiego Oddziału Doradztwa Rolniczego w Koszalinie pani Izabela Dudzińska-Krawczyk wyjaśniła zebranym ideę „Gospodarstwa Edukacyjnego”, zwanego też „Zagrodą Edukacyjną”. Jest to nowa idea prowadzenia zajęć edukacyjnych w gospodarstwach rolnych, która przynosi obopólne korzyści dla dwóch sektorów: rolnictwa i szkolnictwa. Zagroda Edukacyjna może być prowadzona przez rolnika prowadzącego gospodarstwo rolne z jednoczesnym oferowaniem usług edukacyjnych głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej ale też i dla dorosłych.
Gospodarstwo edukacyjne poza swoją podstawową działalnością rolniczą, umożliwia urozmaicenie i wzbogacenie procesu kształcenia i programu nauczania zorientowanego na praktyczne działalnie oraz ćwiczenia warsztatowe z różnych przedmiotów, będącym alternatywą dla tradycyjnej edukacji. Umożliwia też poznanie wiejskiej kultury, pracy i życia w gospodarstwie rolnym, a także ma służyć zachowaniu i propagowaniu kultury i tradycji wsi polskiej. Zagroda edukacyjna może być również traktowana jako atrakcja turystyczna dla licznie odwiedzających Gminę Kołobrzeg turystów, jak również ma celu zwiększenie dochodów rolników. Wzorcowym przykładem takiej zagrody na terenie Powiatu Kołobrzeskiego może być oferta pana Andrzeja Rywińskiego prowadzącego gospodarstwo Miodowy Raj w Dygowie. Więcej na ten temat można się dowiedzieć na stronie internetowej „Miodowego Raju” dostępnej pod adresem: www.miodowyraj.info.pl.
Takich gospodarstw na terenie kraju jest ponad 200, jednak na terenie województwa Zachodniopomorskiego jest ich tylko siedem. Daje to okazje naszym rolnikom do wypełnienia luki w naszym regionie. Prowadzący gospodarstwo rolne, który spełni stosowne (niezbyt wygórowane) warunki może przyłączyć się do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych (OSZE), która jest prowadzona przez Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Krakowie. Ogólnopolska sieć służy upowszechnieniu idei edukacji w gospodarstwie rolnym oraz promocji działalności gospodarstw edukacyjnych. Zaletą przystąpienia do sieci zagród jest wsparcie merytoryczne i marketingowe, jakie można otrzymać od OSZE a także wymianę doświadczeń z innym rolnikami będącymi w sieci zagród. Więcej o zagrodach edukacyjnych można znaleźć na stronie internetowej OSZE dostępnej pod adresem www.zagroda-edukacyjna.pl.
Ciekawe przykłady innych zagród dostępne są pod ich adresami internetowymi:
- Malechowo: www.paproty.pl,
- Łobez: www.dworektradycja.pl,
- Mirosławiec – www.7ogrodow.pl,
- Białogard – www.zielona-farma.pl,
- Sarbinowo – www.czarciapodkowa.com.
Na spotkaniu został także poruszony temat rolnictwa społecznego, a dokładniej jednego z jego elementów - gospodarstwa opiekuńczego. Taka forma gospodarowania polega napołączeniu działalności rolniczej z opieką nad osobami potrzebującymi wsparcia. W tej idei najważniejsze jest wykorzystanie potencjału gospodarstwa rolnego do prowadzenia działań o charakterze terapeutycznym. Przebywanie na wsi oraz wykonywanie zajęć charakterystycznych dla pracy rolnika może pomagać ludziom chorym, z dolegliwościami psychicznymi lub psychologicznymi w poprawie stanu zdrowia, zaś ludziom starszym w utrzymaniu sprawności. Działalność opiekuńcza jest polecana rolnikom, którzy poszukują możliwości zwiększenia dochodu w swoim gospodarstwie w połączeniu z chęcią pomagania ludziom potrzebującym oraz działalności na rzecz społeczności lokalnej. Należy podkreślić że w innych krajach europejskich takie gospodarstwa opiekuńcze prowadzone są w różnych formach – a w niektórych przypadkach nawet uzupełniają ofertę instytucji publicznych w zakresie pomocy społecznej.
Wdrażaniem idei rolnictwa społecznego, w tym i gospodarstw opiekuńczych Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie wraz z oddziałami w Krakowie, Poznaniu i Radomiu. CDR jest państwową jednostką organizacyjną, podlegającą Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projekt „Gospodarstwa Opiekuńcze – budowa sieci współpracy” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich (PO KSOW) w latach 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz Innowacji w Rolnictwie (SIR). Prelekcję prowadziła specjalista Paulina Kołodziejska z Zachodniopomorskiego ODR w Koszalinie.
Więcej na ten temat można uzyskać kontaktując się z CDR w Brwinowie, oddział w Krakowie telefonicznie: 12 424 05 36 lub 12 424 05 09, a także poprzez e-mail: k.stepnik@cdr.gov.pl lub j.krol@cdr.gov.pl.
Całość spotkania zostało okraszone komercyjną ofertą handlową firmy ubezpieczeniowej AVIVA, która jak twierdzą jej przedstawiciele oferuje rolnikom unikatową ofertę ubezpieczenia indywidualnego zbliżoną do ofert grupowych znanych z zakładów pracy.
UWAGA: prezentacja wykorzystana na spotkaniu będzie dostępna pod tym artykułem po dniu 20 listopada 2017 r. lub poprzez pracownika Urzędu Kołobrzeg Marka Dołęgowskiego poprzez kontakt e-mail: m.dolegowski@gmina.kolobrzeg.pl