W sobotę i niedzielę, 10-11.06.2023 r., mieliśmy okazję przenieść się w czasie. W Budzistowie przez dwa dni mogliśmy zwiedzać wczesnośredniowieczne obozowisko, zapoznać się ze zwyczajami ludzi żyjących w tamtych czasach, z ich pracą, a nawet całym ich otoczeniem. Umożliwiało to prawie stu odtwórców.
Festiwal w sobotę otworzył uroczyście Wójt Włodzimierz Popiołek. Od godziny 10:00 można było zwiedzać całe obozowisko, jednak nie były to jedyne atrakcje. Można było odwiedzić namiot, w którym odbywały się prelekcje i wykłady. Wśród nich był np. ciekawy wykład prof. Tomasza Królikowskiego, radnego Budzistowa, jednak w tym przypadku reprezentującego Politechnikę Koszalińską - partnera Festiwalu. Wykład dotyczył druku 3D i jak może on pomóc w odtwarzaniu zabytków na podstawie skanów, zdjęć, itp. Politechnika wykonała także przykładowe modele 3D, np. waz, które dzieci mogły malować farbami.
Kolejnym partnerem wydarzenia i patronem jest Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, które przyjechało razem z całą ekspozycją zabytków, ale także atrakcji. W tym roku patronatem honorowym imprezę objęło także drugie muzeum - Muzeum Archeologiczne w Biskupinie.
Jedną z głównych atrakcji były oczywiście tradycyjne pokazy walk. Wojowie prezentowali uzbrojenie oraz taktykę. Widzowie mogli obejrzeć pojedynki, ale także całe sceny bitewne z udziałem grup. Nowością był pokaz walki konnej.
Obok obozowiska dostępny był jarmark, gdzie można było kupić różnorakie pamiątki i smacznie zjeść. Umożliwiały to m.in. lokalne sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Festiwal zakończył się w niedzielę o godzinie 16:00. Mamy nadzieję, że za rok wojowie znowu powrócą do Budzistowa, by uczyć historii. Na razie można obejrzeć zdjęcia z tego roku, a niedługo udostępniony zostanie film z wydarzenia.