W grudniu 2016 roku zakończył się projekt „Nie jesteś sam, jesteśmy razem”, który w całości został sfinansowany z funduszy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Kołobrzeg. W świetlicy wiejskiej w Drzonowie zostały przeprowadzone warsztaty profilaktyczno - edukacyjne skierowane do osób dorosłych. Udział w spotkaniach wzięli rodzice, dziadkowie oraz opiekunowie świetlic TPD.
Celem projektu było wypracowanie konstruktywnej komunikacji jako profilaktyki niepożądanych zachowań poprzez podejmowanie działań sprzyjających poprawie sytuacji rodzin, rodziców i opiekunów, mających problemy wychowawcze z dziećmi i wychowankami w okresie dorastania oraz zagrożonymi zjawiskiem cyberprzemocy. Zajęcia poświęcone były również zjawisku przemocy w rodzinie. Uczestnicy poznali definicje złości, agresji i przemocy, poznali formy, cykle i mechanizmy jej powstawania. Dowiedzieli się również co zrobić i jak się zachować, gdy jest się świadkiem przemocy.
Podczas zajęć odbył się trening kompetencji społecznych, podczas którego uczestnicy mieli okazję wzmocnić swoją samoocenę, nauczyć się rozwiązywać konflikty i zdobyć podstawy asertywności.Szkolenie umiejętności rodzicielskichpozwoliło na doskonalenie umiejętności porozumiewania się z dziećmi i rozwiązywania bieżących problemów. Rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowychpozwoliło uczestniczkomuwierzyć we własne możliwości, a poprzez zwiększenie poczucia bezpieczeństwa, a także rozwijanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych,potrafią znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązania. Warsztaty prowadzone były przez specjalistów - psychologa i pedagoga z Fundacji „Na przekór przeciwnościom” w Kołobrzegu, certyfikowanych przez „Niebieską Linię” Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego w Warszawie, w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Dziękujemy włodarzom Gminy Kołobrzeg za umożliwienie przeprowadzenia zajęć oraz ich uczestnikom.
Pedagog Agnieszka Tułaza i psycholog Jacek Pawłowski