Aktywni przedsiębiorcy, którzy zamierzają skorzystać z nowości i przejść na tzw. „Mały ZUS” mają czas do załatwienia formalności tylko do 8 stycznia 2019 r. włącznie. Tak więc pozostał już tylko niecały tydzień!
Czym jest „Mały ZUS”? To rozwiązanie wprowadzone ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenie społeczne osób fizycznych wykonujących działalność na mniejszą skalę. W zamyśle ustawodawcy to rozwiązanie ma odciążyć przedsiębiorców działających na niewielką skalę od nadmiernych obciążeń publicznych.
Z rozwiązania mogą skorzystać m.in. osoby, które prowadziły działalność jednoosobową w roku 2018 i osiągnęli przychód nie wyższy niż 63 tyś złotych. Osoby te mogą już od stycznia 2019 r. płacić niższe składki na ubezpieczenie społeczne ZUS a więc zabezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowego, uzależnione od wysokości przychodu w poprzednim 2018 roku. Zasada jest dość prosta: im mniejszy przychód, tym mniejsze składki. Składki na ubezpieczenie zdrowotne należy uiszczać w pełnej wysokości.
Osoby wykonujące obecnie działalność (dotyczy podmiotów, które nie są zawieszone) mają czas na decyzję do 8 stycznia br. W tym terminie muszą wyrejestrować się z ubezpieczeń korzystając z formularza ZUS ZWUA ze stosownym kodem 05 10 lub 05 12, jak również zgłosić się do ubezpieczeń społecznych na formularzu ZUS ZUA ze stosownym kodem 05 90 lub 05 92. Konieczne będzie poinformowanie ZUS o wysokości przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej w poprzednim roku oraz o najniższej podstawie wymiaru składek na imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA lub w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w przypadku, gdy przedsiębiorca uiszcza składki wyłącznie za siebie. Deklaracje należy złożyć w terminie do 10 dnia następnego miesiąca: do 10 lutego za styczeń lub do 15 lutego w przypadku zatrudniania pracowników.
Chcąc skorzystać z niższych składek, należy pamiętać także o innych warunkach, które należy spełnić. Np. z „Mały ZUS-u” mogą skorzystać wyłącznie osoby, które prowadziły działalność gospodarczą w roku poprzednim przez minimum 60 dni. Niestety podobnych ograniczeń jest dużo więcej, dlatego też należy zapoznać się z obowiązującymi w tym zakresie przepisami lub skontaktować się z Centrum Obsługi Telefonicznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pod numerem: 22 560 16 00.
Termin siedmiu dni na dokonanie formalności dotyczy także osób rozpoczynających działalność jak również wznawiających działaność po okresie zawieszenia. Przedsiębiorcy mający również zawarte umowy o pracę na czas określony, a kończące się w 2019 r, powinni również dokonać formalności w terminie do 8 stycznia br.
Należy pamiętać, że przepisy upoważniają Zakład Ubezpieczeń Społecznych do weryfikowana zdeklarowanego przychodu w roku poprzednim oraz wezwać do dostarczenia stosownych dokumentów. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych www.zus.pl
UWAGA: Artykuł ma wyłącznie charakter poglądowy i nie stanowi oficjalnej wykładni prawa.